SAĞLIK Haberleri Tümü
yeen -->

Radyofrekans Ablasyon (RF Ablasyon) Tedavisi

 

Radyofrekans ablasyon tedavisi diğer bilinen adıyla guatr tedavisi olarak bilinmektedir. Bu yöntem sadece iyi huylu nodüllerde uygulanmaktadır, kötü huylu nodüllerde ise çözüm cerrahi yöntemle yapılan tedavidir. Tiroid radyofrekans tedavisi yöntemi nefes darlığı, yutma sıkıntısı ve estetik olarak rahatsızlık veren nodüllerde uygulanmaktadır.

Radyofrekans ablasyonunda nodül içerisinde gönderilen radyofrekans dalgaları ile nodülün tamamen yok olması amaçlanmaktadır. Girişimsel radyoloji tedavilerinde olduğu gibi ablasyon tedavisinde de tomografi, MR ve ultrason işlemleri uygulanmaktadır. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen ablasyon tedavisi işleminde çok az ağrı meydana gelmektedir. Operasyon esnasında kitle içerisine ince bir iğne yerleştirilmektedir. Elektrot adı verilen bu iğne ile kitle içerisine ısı verilip yok olması sağlanmaktadır. Verilen ısı takibini ekrandan yapmak mümkündür. Bu operasyon nodülün boyutuna göre ortalama 20 dakika sürmektedir. Radyofrekans yoluyla yakılan nodül zaman içerisinde vücuttan tamamen kaybolmakta ve 1 yıl içerisinde %90 oranında küçülmektedir.

Radyofrekans ablasyon tedavisinin bazı avantajları;

-          Hiç operasyon geçirmeyen hastalarda tedavi şansı vardır.

-          Ameliyat lokal anestezi ile gerçekleştirilmektedir.

-          Operasyondan sonra hastanede kalmaya gerek duyulmaz veya doktorun uygun görmesi durumunda 1 gün kontrol altında tutulur.

Tiroid rf ablasyonu tedavisi sonrasında hafif ağrılar olsa bile bu ağrılar ağrı kesici yoluyla geçirilmektedir. Lokal anestezi altında gerçekleşmesi sebebi ile hastalar normal yaşamlarına rahat bir şekilde devam edebilmektedirler. Ayrıca tedavi işlemi görüntülü bir şekilde gerçekleştiği için ileride herhangi bir cerrahi müdahaleye gerek duyulmaz.

Ayrıntılı Bilgi İçin http://www.drcemyucel.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

yeen -->
Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş

Facebook Yorumları

{literal} {/literal}