EKONOMİ Haberleri Tümü
yeen -->

Merkez Bankası Faizleri Sabit Tuttu

Geçtiğimiz hafta Fed kararları ile hareket bulan dolar bugün TCMB para politikası kararları ile hareketlendi. Kurlardaki yükselişe karşı TCMB'den bugün faiz artışı beklentisinde olanlara karşı Merkez Bankası haftalık politika faizini %8.00, gecelik borç verme faizini %8.50, gecelik borçlanma faizini ise %7.25 seviyelerinde sabit bıraktı.

Üçüncü çeyrekte ivme kaybeden büyümenin dördüncü çeyrekte kısmen toparlandığını işaret eden verilerin açıklandığını belirten TCMB ekonomiyi destekleyici teşvik ve tedbirlerin katkısıyla ılımlı toparlanmanın sürmesini bekliyor.

Ayrıca yakın zamanda kurlarda yaşanan hareket ve petrol fiyatlarındaki yükselişin enflasyon görünümünde yukarı yönlü risk oluşturduğuna dikkat çeken TCMB toplam talep gelişmelerinin ise bu etkiyi sınırladığını ifade ediyor.

Merkez Bankası para politikası kararlarının enflasyon görünümüne bağlı olacağına vurgu yapıyor tekrar ve enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ile enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmelerin yakından takip edilerek para politikasındaki temkinli duruşun sürdürüleceği belirtiliyor.

Beklenen faiz artışının gelmemesi ile birlikte dolar hızlı bir ralli ile 3.54 üzerine tırmandı. Forex işlemlerinde 3.55 - 3.54 bölgesini kalın direnç seviyesi olarak değerlendirebilir ve bu bölgenin aşılmasıyla kademeli olarak 3.60'lara doğru bir hamleye tanıklık edebiliriz. Diğer yandan 3.50 - 3.4850 destek bölgesi ve bu bölgenin aşılması kademeli olarak 3.45 ve 3.40 bölgesine doğru bir gerilemeyi peşinden getirebilir.

 

yeen -->
Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş

Facebook Yorumları

{literal} {/literal}